- Sport
- 29 oktober 2018
- Door Redactie
IJsclub Stokvisdennen viert halve eeuwfeest
DALFSEN - IJsclub Stokvisdennen viert dit jaar het vijftigjarig bestaan. De vereniging viert dat met een receptie op zaterdag 10 november en aansluitend een feestavond en reünie van de trainingsgroepen.
Beide evenementen zijn overigens alleen voor genodigden. Daarnaast is er een groots evenement voor alle leden van de natuurijsbaan. Die zijn uitgenodigd om op 17 november een avond te gaan schaatsen bij De Scheg in Deventer. Naast vrij schaatsen kunnen ze deze avond ook een schaatsclinic volgen, verzorgd door de trainingsgroepen. Diezelfde avond rijden de wedstrijdrijders hun eerste clubwedstrijd van het jaar.
Stokvisdennen, ‘de club waar de temperatuur stijgt als het kwik daalt’, ontstond een halve eeuw geleden toen de Dalfser sportverenigingen S.V.D en A.S.C ’62 een ijsclub beschouwden als een goede aanvulling op hun sportaanbod. De ijsclub werd opgericht op 7 november 1968 door de eerste bestuursleden Jan Busscher, Hans de Boer, Henk van Leussen, Martie Spijker en Marinus Scherpenkate. Het doel van de ijsclub was ‘het bevorderen van ijsvermaak, in het bijzonder dat der schaatssport’.
De naam van de club werd afgeleid van de plek waar de ijsbaan werd aangelegd: op een groot weiland naast de Vecht, de Stokvisdennen aan de Brinkweg. Dit terrein dankte zijn naam aan een rij dennen op een stuk land van de boerenfamilie Stokvis. Het aantal leden varieerde in de afgelopen 50 jaar tussen de 2.000 en 2.500. Hiermee is IJsclub Stokvisdennen nog steeds één van de grotere verenigingen, niet alleen van de gemeente Dalfsen, maar ook van de KNSB.
In de beginjaren waren de activiteiten vooral gericht op het zo goed mogelijk verzorgen van ijs en het organiseren van wedstrijden op de natuurijsbaan. Door de opkomst van de kunstijsbanen ontstond de vraag van een aantal fanatiekelingen om het hele jaar rond zich voor te bereiden op sportieve schaatsprestaties. Er werden een paar sponsoren gezocht en een trainingsgroep werd in het leven geroepen. Deze sponsoren, Bouwbedrijf Bongers en Autoschade Jan Masman, zijn nog altijd aan de club verbonden.
IJsclub Stokvisdennen is ambitieus, maar er is plek voor iedere schaatsliefhebber, van recreant tot wedstrijdrijder. De recreanten houden het hele jaar door hun conditie op peil en draaien af en toe hun rondjes op de kunstijsbaan. Als het kwik onder nul komt, staan ze in de startblokken voor toertochten op natuurijs. De trainingsgroepen bieden wedschaatsers van alle leeftijden, van pupil tot masters, de kans om samen te sporten en zich voor te bereiden op de winter.
De club leverde topsporters af bij zowel de langebaan als het marathonschaatsen. Er kwamen topprestaties tot stand, met als hoogtepunt een meervoudig wereldkampioen bij de senioren, Erben Wennemars en diens afscheid bij het NK Kortebaan in Dalfsen. Ook nu is het niveau van de junioren uitzonderlijk hoog. Daarnaast organiseert Stokvisdennen alweer 31 jaar een jaarlijks loopfestijn georganiseerd, waarvan de halve marathon landelijke bekendheid geniet. Ook dit evenement is het resultaat van de inspanningen van vele vrijwilligers.
De club denkt ook aan de toekomst. Door de steeds zachtere winters is het moeilijker om de natuurijsbaan open te stellen. De komende jaren zal het bestuur zich buigen over de mogelijkheden om de baan sneller te kunnen openen als het vriest.

Delen: