- Algemeen
- 16 oktober 2023
- Door Redactie
Begrafenisvereniging Nieuwleusen viert haar eeuwfeest
NIEUWLEUSEN - Begrafenisvereniging Nieuwleusen e.o. UA vierde op woensdag 11 oktober dat ze precies 100 jaar geleden werd opgericht. Met een hapje en een drankje konden (oud-)bestuursleden, medewerkers en andere genodigden bijpraten over de afgelopen 100 jaar.
Oud-voorzitter dhr. Schat boeide de aanwezigen met een paar mooie verhalen uit de vorige eeuw. Na de speech van voorzitter Jan Eleveld, die de geschiedenis door de jaren heen in grote lijnen beschreef, was het de beurt aan burgemeester Erica van Lente. Zij benadrukte het belang van de 100-jarige. Begonnen vanuit naoberschap, met nog steeds met een uit vrijwilligers bestaand bestuur. Ook dominee Trouwborst sprak de aanwezigen toe en benoemde o.a. de verbinding tussen kerk en uitvaartvereniging.
Naam voor het gebouw
Ook op het programma stond de onthulling van een nieuwe naam van het uitvaartcentrum. Het onthullen van de naam “de Kabou’ werd gedaan door de burgemeester en de voorzitter. Op 11 oktober was het nog een naambord, maar binnenkort zal de naam prijken op de gevel van het gebouw. De oorsprong van de naam Kabou komt uit het verleden. Op de oude tekeningen van Nieuwleusen staat, op de plek waar nu het uitvaartcentrum staat, de naam ‘Kabou’.
Op de gevel van de boerderij, die toentertijd (omstreeks 1830) bewoond werd door de families Katoele en Bouwman, prijkte de naam ‘de Kabou’. Uiteindelijk is de keuze op deze naam gevallen. Op deze manier leeft het verleden voort in de naam van het uitvaartcentrum.
Er waren meerdere inzendingen die in de prijzen vielen: deze werden ingezonden door Evert Schuurman, Bertus Knotters, Jan Tuin en Arina Backers. Voor hen lag een leuke attentie klaar.
Foto's onder: Voorzitter Jan Eleveld en burgemeester Erica van Lenthe tonen het nieuwe naambord. De inzenders met het nieuwe naambord. Foto's: Marcel van Saltbommel. Nog kaartjes voor optreden Esther Groenenberg. Eigen foto. Klik op pijltje voor volgende foto. Tekst gaat verder onder foto's.
Geschiedenis
De Historische Vereniging Ni’jluusn van Vrogger besteedt in haar Kwartaalbladen aandacht aan de rijke de historie van 100 jaar begraven in Nieuwleusen. In de laatst gepubliceerde editie is een aantal artikelen gewijd aan het onderwerp ‘dood en begraven’. Onder andere over de oude begraafplaats naast Museum Palthehof en over de rol van uitvaartleider in de jaren ‘70 en ‘80. Vanaf december besteedt Ni’jluusn van Vrogger in een aantal artikelen aandacht aan de 100-jarige geschiedenis van Begrafenisvereniging Nieuwleusen. Het raamwerk daarvoor is gebaseerd op het archief van de Begrafenisvereniging, dat in 2017 en 2018 naar het Historisch Centrum Overijssel (HCO)/Collectie Overijssel in Zwolle is gegaan.
Optreden Esther Groenenberg
De in Nieuwleusen geboren en getogen zangeres en liedjesschrijver Esther Groenenberg speelt op zaterdag 21 oktober een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt programma, genaamd
‘Doodgewoon’. Samen met haar gitarist Milo Groenhuijzen, en zichzelf begeleidend op piano, speelt en zingt zij liedjes die op wat voor manier dan ook te maken hebben met de dood en vooral ook met het leven. Esther staat bekend om haar humoristische en sprankelende presentatie en ook in dit programma zal ze verhalen vertellen om de muziek heen. Ze speelt eigen liedjes, maar ook muziek van onder andere Daniël Lohues, Nina Simone, Queen en The Beatles. Een programma boordevol levens beschouwende teksten, ontroerende woorden over afscheid en missen en vooral bomvol levenslust en energie om te genieten van het leven.
Het optreden is voor iedereen gratis toegankelijk. De inschrijftermijn is verlengd tot 19 oktober. U kunt zich inschrijven voor het optreden door een e-mail te sturen naar: [email protected] onder vermelding van: Voorstelling Esther Groenenberg, adres, postcode, woonplaats en telefoonnummer. Maximaal twee personen per inschrijving.
De toewijzing wordt bepaald door het principe ‘wie het eerst komt, wie het eerst maalt’. Men krijgt via e-mail bericht of er nog voldoende vrije plaatsen zijn. Momenteel hebben zich ongeveer 100 belangstellenden aangemeld, er is dus nog steeds plaats. Schrijf je in en geniet van een sprankelende voorstelling. De voorstelling begint om 20.00 uur; vanaf 19.30 uur ontvangst met een kop koffie of thee.

Delen: