- Algemeen
- 20 november 2024
- Door Redactie
Nieuwleusen viert 80 Jaar Vrijheid met uitgebreid programma
NIEUWLEUSEN - Een werkgroep in Nieuwleusen is al druk bezig met het programma voor de viering van 80 Jaar Vrijheid. Het weekend van 11 t/m 13 april vormt het hoogtepunt van de viering, want op 13 april 1945 werd de bevrijding van Nieuwleusen uitgeroepen.
Om 18.00 uur hield de leider van de Binnenlandse Strijdkrachten een toespraak en de klok luidde op de Grote kerk op de viersprong in de Kerkenhoek. Dat geluid zal op die datum in 2025 opnieuw klinken.
N’jluusn van Vrogger
Historische Vereniging N’jluusn van Vrogger organiseert activiteiten in de periode van woensdag 8 januari – de eerste kiekjesmiddag – tot en met zaterdag 1 november. Ze richt een thematentoonstelling in, die aandacht schenkt aan het herdenken van WOII, de wederopbouw én het vieren van de vrijheid. De officiële opening van de tentoonstelling vindt plaats op zaterdag 5 april. Naast de tentoonstelling, publiceert de vereniging artikelen in hun Kwartaalblad, organiseert kiekjesmiddagen over aspecten van oorlog, bezetting, bevrijding en de jaarlijkse viering van de vrijheid. Verder worden inwoners uitgenodigd om hun verhalen, herinneringen en namen van onbekenden op de foto’s met de vereniging te delen en zo te bewaren voor het nageslacht.
Legervoertuigen naar Nieuwleusen
DPA-Holland, de vereniging voor het verzamelen en restaureren van militaire voertuigen komt met zo’n 100 Nederlandse en geallieerde legervoertuigen op vrijdag 11 april naar Nieuwleusen. Ze slaan hun kampementen op in het Palthebos. Zij verblijven daar het hele weekend en de kampementen zijn gratis toegankelijk voor iedereen. De mannen en vrouwen geven op zaterdag en zondag met hun voertuigen acte de presence tijdens een toertocht door het dorp voor genodigde veteranen en inwoners, een rondrit door alle kernen van de gemeente Dalfsen, en het défilé bij het Olde Gemientehuus in Nieuwleusen op zondag 13 april.
Foto onder: DPA op bezoek bij Museum Palthehof in Nieuwleusen. Tekst gaat verder onder foto.
Aanmelden
Mensen die op andere manieren deel willen nemen aan de feestelijkheden en/of als vrijwilliger willen helpen, kunnen zich aanmelden via de website van de gemeente Dalfsen, via www.nieuwleusenbevrijd.nl [email protected] [email protected]
Vredesdienst
Op deze oorspronkelijke Bevrijdingsdag, organiseren de gezamenlijke kerken een Vredesdienst in de Grote kerk en vindt een Bevrijdingsfeest plaats met allerlei activiteiten op straat en muzikale omlijsting rondom de Kerkenhoek.
Het Symfonisch Blaasorkest Overijssel geeft een concert in kulturhus De Spil en andere festiviteiten zijn nog in ontwikkeling bij onder andere het Nationaal Grammofoon Museum en Stichting Molen Massier.
Scholen
De leerlingen van de scholen gaan in de periode rondom de Bevrijding weer op de fiets vanaf school een route langs gedenkwaardige plekken fietsen, waar ze verhalen te horen krijgen over de ‘Vijf Donkere Jaren’ 1940 – 1945 in Nieuwleusen. Deze verhalen zijn opgetekend in de uitgave van de historische vereniging. Deze uitgave is te koop in het museum tijdens openingsuren. Ook is er een WOII fietstocht uitgegeven in 2015, deze is vanaf januari gratis te downloaden via de website van de Gemeente Dalfsen: www.dalfsen.nl, en via de website van de historische vereniging: www.palthehof.nl
Er is een website met meer informatie over de activiteiten in Nieuwleusen: www.nieuwleusenbevrijd.nl

Delen: